Hakkımızda

Pizza Lokal hakkında birkaç kelime
Fırın
Yılların deneyimini Pizza Lokal’e aktaran şefimiz Gökhan Sorguç liderliğinde tüm misafilerimizin vazgeçilmezi olmayı amaçlıyoruz…
Hakkımızda
Hakkımızda
Hakkımızda
Pizza Lokal olarak biz; dünyanın dört bir yanından özenle seçilen en doğal ve katkısız malzemeleri en usta tariflerle buluşturuyoruz. Bununla birlikte tüm misafilerimize kendi pizzasını kendi yaratma özgürlüğünü sunuyoruz! Unumuzdan, sebzelerimize, zeytinyağımızdan etlerimize kadar her şeyin en tazesini bulmak ve pizza severlere sunmak için oldukça özenli bir denetim sürecinin ardından özel fırınlarımızda yiyeceklerimizi hazırlıyor ve servis ediyoruz. En sevdiğiniz pizzaları daha önce hiç yemediğiniz kadar güzel malzemelerle ve farklı hazırlama teknikleriyle bambaşka bir hale getirmeyi ve herkesi kendi pizzasının şefi yapmayı hedefliyoruz…

Restoranımızda herhangi bir hazır mamul ve hazır sos kullanmıyoruz, tüm malzemelerimizi mutfağımızda günlük olarak hazırlıyoruz. Menümüzde bulunan ürünlerin oluşumundaki bütün meyve ve sebzelerimiz, ilaç kullanılmadan ve doğal gübre ile yetiştirilen tarlalarda bize özel olarak üretiliyor. Pizzayı en iyi hale getiren odunlu taş fırınımız ve üç farklı odundan oluşan bir kömürle elde ettiğimiz barbekümüz, etlerimize farklı ve sadece Pizza Lokal’e özel bir lezzet katıyor ve vazgeçemeyeceğiniz tatlarımızı oluşturuyor! Yılların deneyimini Pizza Lokal’e aktaran şefimiz Gökhan Sorguç liderliğinde tüm misafilerimizin vazgeçilmezi olmayı amaçlıyoruz...

Önlük
Çatal Kaşık
GÖKHAN SORGUÇ
Gökhan şef kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya Boston Ritz Carlton’la devam etti. Ritz Carlton’da elde ettiği 4 yıllık deneyiminin ardından Londra’ya giderek burada dünyaca ünlü şef Gordon Ramsay ve 2 Michelin yıldızlı Eric Chavottle ile çalıştı. Her iki restoran da dünyanın en iyi 50 restoranı arasına girdi.
GÖKHAN
SORGUÇ
Pizza Lokal
Şef & Kurucu
Yeme içme alanındaki tutkusunu profesyonel bir yolculuğa dönüştüren Gökhan Sorguç, bu alandaki bilgi ve becerilerini geliştirmek için ilk adımı New York’ta attı ve dünyanın en iyi aşçılık okullarından biri olan Culinary Institute of America’da “Associate Degree in Culinary Arts” eğitimi aldı. Eğitimi esnasında performansıyla herkesi etkileyen Gökhan şef, Culinary Institute of America’da asistan hoca olarak hem okuyup hem çalışmaya devam etti. Kariyer yolculuğuna New York’ta dünyanın en iyi 50 restoranları arasında sayılan Daniel Boulud’un dünyaca ünlü restoranlarından DB Bistro Moderne ve 3 Michelin yıldızlı Eric Ripert’in Le Bernardin restoranlarında devam etti. Culinary Institute of America’dan yüksek not ortalaması ile dekan listesinde mezun olan Gökhan şef, California Napa Vadisi’nde ünlü şef Thomas Keller’in 1 Michelin yıldızlı Bouchon ve aynı şefin 3 Michelin yıldızlı French Laundry restoranlarında çalıştı.

Gökhan şef kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya Boston Ritz Carlton’la devam etti. Ritz Carlton’da elde ettiği 4 yıllık deneyiminin ardından Londra’ya giderek burada dünyaca ünlü şef Gordon Ramsay ve 2 Michelin yıldızlı Eric Chavottle ile çalıştı. Her iki restoran da dünyanın en iyi 50 restoranı arasına girdi.

New York ve Londra’da kazandığı deneyimlerin ardından Türkiye’ye dönen şefimiz, Swiss Hotel Gaja ve Ulus 29’da deneyimlerini Türk aşçı ve mutfak ekipleriyle paylaştı. Les Ottomans 29’da Executive Chef görevinin ardından Ekim 2010’da Mutfak Sanatları Akademisi’nin eğitim restoranı olan Okulun Mutfağı’nı kurarak işletme sorumlusu ve eğitmen şefi olarak görev yaptı. 2012 yılında Etiler’de bulunan Pf Changs restoranının kuruluşunu yaptı ve 60 kişilik mutfak ekibini yönetti. 2014 yılında Anadolu Hisarın’da Kubina restoranın işletme ortağı olarak görev yaptıktan sonra, kapanan eski Gezi Pastaneleri’ne Genel Koordinatör olarak atandı. Yepyeni bir vizyonla hizmet vermeye başlayan Gezi İstanbul’un Taksim ve Göktürk şubelerinin açılışında yer aldı ve 50 kişilik ekibin sorumlusu oldu.

Pizzaya olan özel tutkusunu New York’un en ünlü pizzacılarından Keste, Don Antonio ve Goodfellas Pizzeria’da eğitim alarak pekiştirdi ve 2016 yılında Pizza Lokal’in ilk şubesini ortakları Eren Altınsoy ve Özgür Uysal ile beraber Ümraniye Oryapark AVM de açtı.
Bize Katılın
instagramgooglepluspinterest
SARAY MAHALLESİ, KÜÇÜKSU CADDESİ, ORYAPARK AVM, NO:60 1A/6 ÜMRANİYE
0 216 6315995
Copyright © 2016 Pizza Lokal. All Right Reserved.